Buna Vestire

Biserica Ortodoxa sarbatoreste la 25 martie, Buna Vestire. Sarbatoarea marcheaza momentul in care Fecioara Maria primeste vestea ca Il va naste pe Mesia Cel asteptat de veacuri. Buna Vestire sau Blagovestenia este prima sarbatoare confirmata in documente dintre sarbatorile inchinate Maicii Domnului. Potrivit traditiei, inca din secolele IV - V, in Nazaret s-a zidit o biserica pe locul unde Maica Domnului a primit de la inger vestea ca va naste pe Dumnezeiescul Prunc.

Data acestei sarbatori a variat la inceput, astfel, in anumite locuri, era sarbatorita in ajunul Bobotezei (pe 5 ianuarie), iar in alte locuri pe 18 decembrie. In Rasarit, data de 25 martie a fost acceptata, cel mai probabil, dupa stabilirea datei de 25 decembrie ca serbare a Nasterii Domnului (aproximativ secolul al V-lea). La Roma, sarbatoarea a fost introdusa de papa Leon al II-lea, iar in secolul al IX-lea, data de 25 martie s-a generalizat in toata lumea catolica. Numai la armeni Buna Vestire se praznuieste pe 7 aprilie, in raport cu Craciunul pe care ei il celebreaza la 6 ianuarie.