Cine trebuie sa se spovedeasca?

Toti trebuie sa ne spovedim, chiar si aceia carora ni se pare ca nu gresim si nu pacatuim cu nimic. Asa ne invata Sfantul Ioan Evanghelistul, ucenicul cel iubit al Domnului: "Daca zicem ca pacat nu avem, ne amagim pe noi insine si adevarul nu este intru noi. Daca marturisim pacatele noastre, El credincios este si drept ca sa ne ierte noua pacatele si sa ne curateasca pe noi de toata nedreptatea" (I Ioan 1, 8-9).

Mai cu seama bolnavii sa se ingrijeasca a se spovedi si impartasi, pentru ca sfarsitul sa nu-i prinda fara de veste, nepregatiti, adica nespovediti si negrijiti.

Cum trebuie facuta marturisirea pacatelor, adica spovedania?

Marturisirea pacatelor inaintea duhovnicului trebuie sa fie:

a) Completa, adica sa cuprinda toate pacatele savarsite dupa botez sau, mai exact, de la ultima spovedanie, si sa nu ascunda nimic din cele faptuite;

b) Sincera si facuta de bunavoie;

c)  Secreta (facuta in taina inaintea duhovnicului);

d) Cu umilinta si cu zdrobire de inima, adica cu parere de rau pentru pacatele savarsite si cu dorinta sincera de a nu le mai face. Simpla marturisire sau insirare a pacatelor fara pocainta adevarata si fara hotarare de indreptare nu aduce iertarea pacatelor, caci zice Domnul: "De nu va veti pocai, toti veti pieri la fel" (Luca 13, 5). Totul este ca, de la o marturisire pana la alta, crestinul sa se osteneasca a-si indrepta cat mai mult viata, desavarsindu-se mereu in virtute.

•  Am avut indoiala in Credinta Ortodoxa si nu m-am straduit sa cunosc dreapta credinta.
•  M-am rusinat sa il marturisesc pe Dumnezeu.
•  Mi-am dorit sau am incercat sa-mi pun capat vietii
•  Am crezut in vise si vedenii, sau m-am condus dupa ele. Cred in astrologie si zodii.
•  Am acasa carti sectare sau eretice, am fost la adunarile ereticilor sau ale sectarilor.
•  Sunt mason. Am fost la ghicitori, descantatori, vrajitori, falsi preoti care deschid cartea.
•  Am judecat, clevetit, vorbit de rau, osandit, barfit, de la oamenii de rand pana la clerul bisericesc.
•  Am furat, mintit, nedreptatit, injurat, am blestemat, am jurat, am pus pe altul sa jure, am dat diavolului. Am injurat de cele sfinte.
•  Nu postesc. Am servit pe altii cu mancare de dulce in zilele de post, ba nu am postit nici eu in intregime cele 4 posturi si miercurile si vinerile.
•  Am vorbit desertaciuni si vorbe spurcate, am ascultat vorbirile de rau si desertaciunile spuse de altii.
•  Am avut lacomia pantecelui, am avut ura, dusmanie, rautate si am cautat sa ma razbun, am fost fatarnic, viclean, gelos, invidios, zavistnic (mi-a parut rau de binele celor din jur).
•  M-am mandrit si m-am laudat, am dat prilej de a pacatui, am aprobat pacatul altuia, sunt lenes, nu am rabdare.
•  Nu am mers la biserica in duminici si sarbatori, sau in biserica fiind am fost neatent, am vorbit, am atras atentia altora. Am lucrat in duminici si sarbatori mari.
•  Nu ma rog, m-am rugat numai pentru dobandirea celor materiale, ignorand pe cele spirituale, am avut ganduiri straine in timpul rugaciunii, nu am multumit lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revarsate asupra mea.
•  Nu am respectat canonul dat de duhovnic. M-am impartasit fara pregatirea necesara si fara binecuvantarea duhovnicului.
•  Am ascuns pacate la spovedanie.
•  Am cartit impotriva lui Dumnezeu pentru necazurile si incercarile ce sunt asupra mea.
•  Am privit imagini imorale la TV, internet si ziare si m-am indulcit privind, am avut ganduri si vise urate si spurcate, pofte trupesti. Am desfranat cu gandul.
•  Am desfranat cu rude apropiate, m-am impreunat cu sotia in timpul sarcinii sau in perioada lunara, am facut pacatui desfranarii singur, in 2 sau mai multi, am facut perversiuni sexuale.
•  Am desfranat cu femei/ barbati inainte si dupa casatorie, am divortat de sotie/sot, traiesc necununat.
•  Am atras pe altii la patima desfranarii. Am ispitit prin gesturi, vorbe, comportament, prin felul de a ma imbraca.
•  Am facut avorturi, am pierdut sarcina fara voie, am spus altora sa avorteze sau am ajutat, m-am ferit de a aduce toti copiii pe lume.
•  Am vorbit, privit, iscodit cu patima, am ras de pacatele altora, am ras de neputintele altora.
•  Am omorat sau batut oameni, animale.
•  Am jucat jocuri de noroc, am fumat, m-am inbatat, m-am drogat.
•  Am dat bani cu camata. Am dat mita. Am luat mita
•  Am imprumutat de la aproapele bani sau alte lucruri si nu le-am returnat.
•  Am dorit paquba si moartea dusmanilor.
•  Nu am smerenie, rabdare, dragoste de aproapele si de rugaciune.
•  Sunt lacom, iubitor de avere, zgarcit, nu fac milostenii. Am indepartat pe saracii care imi stateau aproape, umilindu-i si adresandu-le cuvinte urate.
•  Ii desconsider si ii batjocoresc pe cei fara experienta sau pe cei inferiori mie ca educatie sau instruire, ca infatisare, sau sub aspect economic.
•  Nu am respectat deontologia profesionala. Am jignit si nedreptatit pe subalternii mei.
•  Am furat, am oprit plata lucratorilor, am prigonit pe nederept, am nedreptatit pe cineva.
•  Am mintit, am depus marturie mincinoasa, am ascuns adevarul.
•  M-arn jurat pe numele lui Dumnezeu, al Maicii Domnului, pe Sfanta Cruce, pe Sfinti, sau pe alte lucruri sfinte.
•  Nu am aratat respectul cuvenit, datorata dragoste, cinstea si ascultarea fata de parintii mei. Am vorbit urat parintilor mei, i-am jignit sau injurat.
•  Ca parinte nu m-am ingrijit de buna crestere a copiilor mei, atat sufleteasca cat si trupeasca. Am facut deosebire intre copiii mei. Am considerat copiii ca fiind o piedica in viata mea.
•  Mi-am batut sotia /parintii /copiii.
•  Nu m-am ingrijit ca parintii mei sa se spovedeasca si primeasca Sf. Impartasanie pe patul de moarte.

Acestea si mai mari decat acestea, stiute si nestiute, am facut, pe care le-am uitat si de care-mi pare rau si ma caiesc, si ma rog sa primesc iertare de pacate si canon de indreptare pentru ca sa-mi mantuiesc sufletul.

Amin!