Biserica parohiei Buna Vestire si-a sarbatorit cel de-al doilea hram

Biserica parohiei Buna Vestire si-a sarbatorit cel de-al doilea hram

Miercuri, 12 decembrie 2012, cand Biserica Ortodoxa il sarbatoreste pe Sfantul Ierarh Spiridon, Preasfintitul Parinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului a savarsit Sfanta Liturghie,inconjurat de un ales sobor de preoti si diaconi in biserica "Buna Vestire" din mun. Giurgiu, cu prilejul celui de-al doilea hram al acestui sfant locas. In cuvantul de invatatura rostit credinciosilor prezenti, Chiriarhul nostru a aratat ca sfintii, ca madulare ale trupului lui Hristos, Il dezvaluie lumii pe Hristos Insusi si ii fac simtita prezenta inlauntrul istoriei, iar Sf. Ier. Spiridon prin toata viata sa traita in smerenie, ascultare si saracie s-a facut vas ales al Mantuitorului, de aceea prin el Dumnezeu a lucrat foarte multe mari minuni. Prin aceste fapte minunate savarsite prin sfintii sai, Dumnezeu isi arata purtarea de grija si iubirea fata de lume, fiind grabnic ajutator celor care se roaga cu credinta. In continuare, ierarhul noastru a mai spus despre Sfantul Spiridon, Episcopul Trimitundei ca a fost unul dintre cei 318 Sfinti Parinti, care au participat la Sinodul I Ecumenic de la Niceea din anul 325, acolo unde a aparat dogma Sfintei Treimi, aratand deofiintimea celor trei Persoane divine prim minunea transformarii unei caramizi in elementele din care era alcatuita. Totodata, Preasfintia Sa i-a indemnat pe cei prezenti sa citeasca Acatistul Sfantului Spiridon, sa i se roage cu credinta si sa urmeze pilda vietii acestui mare sfant al Bisericii noastre.

La final, preotii au primit cate un set de carti de predici iar credinciosii au primit iconite, ultimul numar al revistei eparhiale si pastorala Preasfintiei Sale cu ocazia sarbatorilor de Craciun.

Ridicata in anul 1863 de catre comunitatea greceasca din Giurgiu, biserica Parohiei "Buna Vestire" pastreaza pana astazi pictura marelui artist Gheorghe Tattarescu, fiind, totodata, unul dintre cele mai reprezentative locasuri de cult din jud. Giurgiu.


Vezi Galerie FOTO