Colindul Sfantului Nicolae

Dupa cum am anuntat, in aceasta saptamana s-a desfasurat un frumos program de Sarbatori organizat de Biserica Tinerilor!

Miercuri, 05.12.2012, orele 16:00 am impodobit bradul de Craciun, iar la orele 17:00 a fost savarsita slujba Vecerniei unita cu Litia in cinstea Sfantului Nicolae.

Joi, 06.12.2012

Peste 450 de copii au participat la serbarea intitulata "Colindul Sfantului Nicolae editia a III-a", la Biserica Bunavestire din Giurgiu. Evenimentul a fost organizat cu binecuvantarea Preasfintitului Parinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, in urma parteneriatului educational intre Biserica, Scoala Nr. 7 si Gradinitele din Mun. Giurgiu. Cei mai mici s-au impartasit, nu inainte de a rosti rugaciunea catre ingerul pazitor, iar elevii au participat la Sfanta Liturghie incheind cu un concert de colinde oferit crestinilor prezenti.

La finalul acestui eveniment copiii au primit daruri constand in iconite si dulciuri.

Acest parteneriat a avut ca obiective: cunoasterea si iubirea sfintilor bineplacuti lui Dumnezeu - ca fundament al mantuirii si desavarsirii omului, formarea virtutilor crestine, precum si apropierea micilor crestini de Biserica.

Dorim totodata sa multumim tuturor celor ce s-au implicat in organizarea acestei sarbatori, Comitetului parohial al tinerilor, educatoarelor si invatatoarelor ce au pregatit copiii pentru concert, dar mai cu seama familiilor Carjaliu Andi si Teodor Gheorghe Apostol.