Sfanta Liturghie si Te-Deum "Ziua mamei si a femeii"

In perioada 1-8 martie, in Episcopia Giurgiului se desfasoara numeroase activitati cu prilejul zilei internationale a femeii, de la confectionarea de martisoare de catre copiii grupurilor catehetice, pana la serbari ale scolilor si gradinitelor. Toate acestea in spatiul duhovnicesc al Bisericii.

Printre activitatile desfasurate se numara si evenimentul ce a avut loc la Biserica Bunavestire din Giurgiu.

Avand in vedere ca in societatea de astazi isi fac aparitia in toate campurile de activitate secularizarea si globalizarea, din dorinta de a contracara efectele acestora, la Biserica Bunavestire din Giurgiu, s-a oficiat slujba de Te - Deum, in data de 3 martie, incepand cu orele 11.00.

Importanta mamei in iconomia mantuirii noastre, este una covarsitoare, deoarece prin Maica Domnului, Sfinta Fecioara Maria, Fiul lui Dumnezeu a putut deveni om deplin si, astfel, a infaptuit izbavirea de pacate a intregii umanitati.

Biserica este chip si expresie a iubirii trinitare, chip ce se comunica si se impartaseste in mod tainic familiei crestine. In acest sens, cine poate inlocui mama sau ce cuvinte se pot folosi pentru elogierea celei care traieste si isi pune viata pentru copiii ei?

La finalul evenimentului ce a unit in rugaciune cateva zeci de persoane, s-au impartit din partea organizatorilor flori si iconite cu Bunavestire.

Fotograf: Alexandra Rosu (Alexia Sandy)

Sfanta Liturghie
    Vohodul cu Sfanta Evanghelie
    Slujba Sfintei Liturghii