Ziua Nationala a Romaniei

Sambata, 1 decembrie, Episcopia Giurgiu a sarbatorit alaturi de intreaga tara "Ziua Nationala a Romaniei”. Manifestarile dedicate evenimentului au debutat cu Slujba de Te Deum din biserica Parohiei Inaltatea Domnului savarsita de Preasfintitul Parinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, inconjurat de un sobor de preoti si diaconi.

Festivitatile dedicate Zilei Nationale au continuat la Biserica Eroilor, cu oficierea slujbei de parastas in cinstea eroilor ce s-au jertfit pe campul de lupta, dupacare au fost primite oficialitatile cu intonarea Imnului National de catre fanfara Centrului Cultural "Ion Vinea” si depunerea coroanelor de flori la Monumentul Eroilor. Apoi a avut loc parada militara in Piata Tricolorului, unde a fost prezentatasi tehnica din dotarea Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta, Inspectoratului Judetean de Jandarmi, Inspectoratului Judetean de Politie, Inspectoratului Teritorial al Politiei de Frontiera, Crucea Rosie si nu in ultimul rand din dotarea Politiei Locale Giurgiu.